Information om coronaviruset (covid-19) »
Stenungsunds kommunvapen, länk till startsidan

Kontakta oss på Bygglov

Har du frågor om bygglov, andra tillstånd eller pågående ärenden är du varmt välkommen att kontakta oss.

Medborgarservice

Telefon: 0303-73 00 00
E-post: kommun@stenungsund.se

Kontakta oss om du har allmänna frågor om bygglov, ansökan, blanketter, arkivhandlingar 
med mer. Kan vi inte svara direkt hjälper vi dig att komma i kontakt med rätt person.
Vi finns i kommunhusets entré på Strandvägen 15 i Stenungsund.

Kommunhusets öppettider

Besökstid - bygglovshandläggare

Telefon: 0303-73 00 00
E-post: kommun@stenungsund.se

måndagar mellan klockan 16-18 har bygglovsverksamheten drop-in. Du kan få 15 minuters rådgivning av någon av de handläggare som finns på plats. Behöver du längre rådgivning eller vill vara säker på att träffa en specifik handläggare är du istället välkommen att boka en tid.

2020-04-15:
Drop in-besök till bygglovhandläggare ersätts med rådgivning per telefon

Våra drop in-besök till bygglovhandläggare, som hålls klockan 16-18 på måndagar, kommer från och med 20 april ersättas av rådgivning per telefon. Du är välkommen att ringa oss med dina funderingar. Ring oss via medborgarservice på 0303-73 00 00.

Vi har våra telefoner öppna då vi inte sitter i möten så du är välkommen att ringa oss även andra tider.

Besöksadress: Kommunhuset, Strandvägen 15, Stenungsund

Bygglovshandläggare
 

Marianne Sörgard, bygglovshandläggare (föräldraledig tills vidare) ersättare, Peter Ramhage
marianne.sorgard@stenungsund.se
- förhandsbesked, bygglov utanför detaljplan, bygglov, anmälningar

Peter Ramhage bygglovshandläggare
peter.ramhage@stenungsund.se
- förhandsbesked, bygglov, anmälningar

Annaida Pouraskari bygglovshandläggare
annaida.pouraskari@stenungsund.se
- förhandsbesked, bygglov, anmälningar

Gustav Mesaros, bygglovshandläggare
gustav.mesaros@stenungsund.se
- bygglov, anmälningar

 

Byggnadsinspektörer

Fredrik Jansson, byggnadsinspektör
fredrik.jansson-bygglov@stenungsund.se
- tekniskt samråd, start-slutbesked, anmälningar

Linus Persson, byggnadsinspektör
linus.persson@stenungsund.se
- tekniskt samråd, start-slutbesked, anmälningar


Koordinator

Katarina Wikelund
k
atarina.wikelund@stenungsund.se
- arkivhandlingar, systemansvar


Bygglovsadministratörer

Marinett Johansson
marinett.johansson@stenungsund.se
- registrering, expediering

Ilona Larsson
ilona.larsson@stenungsund.se
- systemansvar

Hiba Al Wali
hiba.al-wali@stenugsund.se
- arkiv

Katarina Soovik
katarina.soovik@stenungsund.se
- arkiv


Kontakt

Verksamhetschef Bygg Miljö

Maja Andersson
maja.andersson@stenungsund.se

Adress

Stenungsunds kommun
Verksamhet Bygg Miljö
444 82 Stenungsund

Besöksadress

Strandvägen 15

Senast uppdaterad 2020-05-13