Stenungsunds kommunvapen

Bostad med särskild service för vuxna eller annan särskild anpassad bostad för vuxna

Bostad med särskild service för vuxna kan utformas på olika sätt, men de vanligaste formerna är gruppbostad eller servicebostad. För att ansöka om insatsen kontaktar du kommunens LSS-handläggare, kontaktuppgifter finner du längre ner på sidan under rubriken Kontakt.

I Stenungsunds kommun finns följande bostäder med särskild service för vuxna:

Snipan, Hasselknuten och Söbacken

För mer information om Snipans gruppbostad, Hasselknutens gruppbostad och Söbackens gruppbostad, var vänlig kontakta:

Enhetschef Funktionshinder

Elisabeth Andersson
0303-73 87 31
elisabeth.e.andersson@stenungsund.se

Kristineberg

För mer information om Kristinebergs gruppbostad, var vänlig kontakta:

Enhetschef Funktionshinder

Anna Johansson
0303-73 29 28
anna.k.johansson@stenungsund.se

Doktorsvillan och Kajutan

För mer information om Doktorsvillans gruppbostad och Kajutan , var vänlig kontakta:

Enhetschef Funktionshinder

Ulrika Olsson
0303-73 26 07
ulrika.olsson@stenungsund.se

Fyren och Hamburg Gård

Fyren är en servicebostad där stöd och service finns under vissa delar av dygnet. För mer information om Fyren och Hamnurg Gård, var vänlig kontakta:

Enhetschef Funktionshinder

Susanna Löfqvist-Hjelm
0303-73 28 17
susanna.lofqvist-hjelm@stenungsund.se

Hallerna

För mer information om Hallernas grupp- och servicebostad, var vänlig kontakta:

Enhetschef Funktionshinder

Jenny Lund
0303-73 00 97
jenny.lund@stenungsund.se

Kontakt

LSS-handläggare

Marita Hagberg
0303-73 81 10
marita.hagberg@stenungsund.se

Senast uppdaterad 2018-07-04